Исторически данни
Село Царски извор е основано през 1444 г. от Владислав ІІІ Ягело по време на Втория му поход на изток.
Легенда за възникването
От поколение на поколение се разказва историята на възникване на селото през 1444 г. и се свързва с походите на Владислав ІІІ Ягело срещу турската империя. Това е вторият му поход на Изток - от Никопол към Варна по стария римски път над съседното село Горски Горен Тръмбеш, Владислав ІІІ спрял да пренощува с войската си до изворите с хладна, сладка вода. И не ще да е останал само една нощ - в близост до изворите при разкопки археолози са открили останки от пещи за хляб, а при изграждането на Голямата чешма през 1942 г. е открита дървена рамка - чатма, която се абаносирала и така се е съхранила през вековете.
Географско разположение
Село Царски извор през вековете е известно с имената Крал бунар - наречено е така при възникването му. По време на Третото Българско царство названието е преведено - Царски извор, а след 1945 г. в чест на родения в селото партизанин Стефан Недялков - Чапаев, бива променено на Чапаево. След 1990 г. отново е върнато старото наименование - Царски извор. Царски извор граничи със землищата на гр. Стражица - на изток, Бреговица - на юг, Горски Горен Тръмбеш - на югозапад, Сушица - на запад, Горски Сеновец и Камен на север, Николаево и Асеново на североизток.
Поминък на населението
Както в повечето селища в този край на България, и жителите на Царски извор са предимно земеделци, животновъди и занаятчии. Повече от стогодишна е и традицията на гурбетчийството - и преди, и сега предприемчивите ни съселяни са рабитили и печелили в чужбина, но къщите си са строили в селото.
© Използването на текстове от сайта, без да се посочи източника, е забранено!